Jakim sposobem zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce krajowej coraz częściej jest zauważalna przez zwykłych Polaków. Typowy Kowalski z roku w rok się bogaci. Na rzecz wielu z nas pęd to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednakże coraz więcej osób stać na zakup własnego dom u. Często są to lokale mieszkalne w branży wtórnego, które żądają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a po wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektrotechnik czy kuzyn złota ucho. Kupowane mieszkania coraz nagminniej nabywamy za gotówkę – co jest coś znacznie więcej aniżeli tylko zapowiedzią wzrostu zamożności Polaków, jednak również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się w celach inwestycyjnych. Domu do remontu nie istnieją jednak od razu zrobione na przyjęcie nowego dzierżawcy. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych prac, które nierzadko posiadają przetrwać kolejne kilkadziesiąt latek. Jak więc właściwie zaplanować remont i na co zwrócić uwagę? O tym poniżej.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowejDo podstawowych prac związanych z remontem mieszkania należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Po zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu oraz jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale na temat niskim standardzie z zasady wymagają wymiany i otworów okiennych i drzwi, co być może wiązać się z wydatkiem nawet na poziomie kilku tysięcy złotych. Najtańsze drzwi zewnętrzne czy okna kupimy poniżej tysiąca złotych. O ile konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na model do mieszkania w dom u objętym ochroną konserwatora, wydatek ten może wzrosnąć o kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej warto zaplanować już na początku renowacji. Często po zamówieniu trzeba czekać na wyprodukowanie jak i również montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są dostępne od ręki. Wymiana tych elementów mieszkania wymaga także często uszkodzenia elementów elewacji – poprzez podkucie bądź zamurowanie szczelin. Po takich pracach konieczne jest ich zabezpieczenie i dostosowanie służące do wyglądu lokalu. Wymiana otworów okiennych po ostatnim malowaniu elewacji byłaby nie tylko w wyższym stopniu kosztowna, ale i długotrwała.

Zmiana układu pomieszczeńDo ciężkich i brudnych zadań należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni dzięki salon, połączenie łazienki spośród ubikacją czy zmiana liczbie pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń i stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część zadań można rozwiązać łatwiej, wykorzystując stelaże i ściany spośród karton-gipsu. Porządny remont z reguły będzie jednak wzmacniany o trwalsze rozwiązania. Wskazane jest zwrócić uwagę na wybraną rzecz, która często zaskakuje osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość wia dom ości, niż się wydaje! Czynności przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, właściwym wyborem będzie więc skorzystanie z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie należy do najlżejszych prac. Natomiast musimy jeszcze pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: zmiana układu pomieszczeń może żądać również przeniesienie lub modyfikację układu istniejących już instalacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

Wymiana aplikacjiW lokalach wybudowanych kilkanaście lat temu, praktycznie zawsze konieczna jest wymiana aplikacji. Aluminiowa instalacja elektryczna być może stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą przyczynić się do zalania, a źle podłączona instalacja gazowa ma możliwość w pewnym czasie spowodować prawdziwą katastrofę. Kontrola wszystkich instalacji jak i również w razie potrzeby ich remont lub wymiana powinny stanowić jednym z najważniejszych kosztów w budżecie kupującego. Od momentu stanu instalacji zależeć stanie się przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Wspomniane wcześniej zmiany układu pokoi mogą bezpośrednio wpływać w koszt wykonania lub modernizacji instalacji wszystkich typów. Właściwym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – za sprawą tego będziemy mieć gwarancję jakości wykonanych prac. Koszty związane z wymianą aplikacji mogą być bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej po kawalerce to koszt od czasu 2 do 5 tyś złotych, w większym dom u może to być nawet ponad 10 tysięcy zł. Prace hydrauliczne z reguły są tańsze, choć rotacja całego pionu również może być kosztowna.

Łazienka


Jednym spośród największych wydatków związanych spośród remontem mieszkania jest także łazienka. Remont tego pokoje najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Zmiana wanny na prysznic, lokalizacji miasta umywalki czy toalety, a nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów powinno się wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt prac przy wykończeniu niewielkiej kuchni w kawalerce wyniesie również od około 2 służące do 5 tysięcy złotych. Do tego dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od pomysłowości właściciela mieszkania. Najtańsze wykończenie zmieści się w paru tysiącach złotych do stanu "pod klucz", dla odmiennych osób wydatek kilkunastu tysięcy złotych na same płytki do łazienki to najmniejsza wartość. Wszystko zależeć będzie od zasobności portfela inwestora albo wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali budowana była bez zachowania wszelkich pionów i poziomów. Nierzadko różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Często fachowiec musi prostować ścianę na całej długości jak i również wysokości lub nie jest mógł tego wykonać bez znaczącej utraty metrażu baru. Jeśli decydujemy się dzięki remont kapitalny, warto zrobić go dobrze. Zamiast nieskomplikowanych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki tradycyjne. Choć czas ich wysychania, a przez to i renowacji jest dłuższy, to kanon lokalu nie opadnie poprzez wiele lat. Początkowo sporo osób pomija też koszt malowania ścian – być może to być nawet parę złotych za metr kwadratowy, zaś i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze barwnika ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na przejdz tutaj pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie dom u w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilkanaście tysięcy złotych kosztu.

PodłogiDobry remont kapitalny nie może obyć się bez alternacji podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach są panele podłogowe. Dostępne istnieją w olbrzymiej gamie barw, kształtów, barw. Często stosowane są też podłogi spośród płytek lub z desek: klejonych i litych. Wszelkie z rozwiązań ma nieco inną trwałość i odmienne zastosowanie. Oczywiście w relacji od środków finansowych możemy za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami przy kawalerce lub też oddać kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na specjalistyczne zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole służące do wyboru. Dla większości jednostek właściwym rozwiązaniem będzie przynajmniej zakup paneli podłogowych na temat grubości 8 milimetrów jak i również klasie ścieralności AC4. Pozwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i zredukowanie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują zestaw w cenie produktu bądź za niewielką opłatą. Firmy działające na rynku proponują tą usługę w wartości około 15 złotych zbytnio metr kwadratowy. Do kosztów tych zaliczyć można nadal podkłady pod panele bądź listwy przypodłogowe. To koszta które często pomijane są przy pierwszej analizie kosztów remontu.

KuchniaO jak dużo koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć zostanie tylko od fantazji posiadacza mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie mamy możliwość oszacować z dość sporym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie dają takie produkty najczęściej po przedziale od nawet poniżej 1000 złotych do przeszło 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej potraw koszt mebli wyniesie mniej więcej 2-5 tysięcy złotych, po dużych mieszkaniach i obok zastosowaniu najlepszych materiałów możemy zobaczyć rachunek opiewający na kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i kupno mebli warto zaplanować w wczesnym etapie remontu. Wytwórczość mebli na zlecenie obstaje często od 2 służące do nawet 8 tygodni. W tym czasie można nawet przeprowadzić wszystkie pozostałe prace remontowe. Porządnie więc wcześniej odpowiednio zrobić pomiary i dostosować rozkład instalacji elektrycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej do układu ekwipunku AGD i mebli.

Szafy wnękoweUsługi stolarskie po remontowanych mieszkaniach często nie zaakceptować ograniczają się jedynie do zabudowy w kuchni. Coraz częściej korzystamy również z szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwiązania są wygodne, trwałe, zaś jednocześnie niekoniecznie drogie. Duża liczba szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w cenie do 3000 złotych, niekiedy nawet z uwzględnieniem interesujących dodatków czy luster. Wytwarzanie szafy na wymiar ma możliwość zająć kilka tygodni, w podobny sposób ma to miejsce obok meblach kuchennych. Warto dlatego planować te zakupy równolegle, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie wyłącznie ułatwi to zamówienie jak i również pracę stolarzowi, ale nierzadko będzie też kartą przetargową do zbicia ceny sprzętów o kilkaset złotych.

Meblowanie i ozdabianie


Wykonanie każdego prac remontowych to nie zaakceptować koniec. Bardzo ważne wydaje się właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie nierzadko kurz może osiadać dzięki meblach czy ścianach poniekąd przez wiele tygodni. Wówczas gdy ten etap mamy zbytnio sobą, warto umeblować apartament i zadbać, by stało przytulne. Elementy np. poduszki, świeczki czy zasłonki nie zaakceptować kosztują dużo, a istnieją w stanie zdecydowanie ulepszyć wygląd i komfort pubu. Bez względu na to czy mieszkanie nabywamy fajnego czy z zastosowaniem na wynajem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *